Найвищими цінностями суспільства є життя і здоров’я людей. Проте з кожним роком збільшується кількість негативних факторів, що згубно впливають на безпеку життєдіяльності.
З метою забезпечення безпеки населення на водних об’єктах України та запобігання надзвичайним ситуаціям, загибелі і травматизму людей на воді розроблені Правила охорони життя на водних об’єктах України, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 10.04.2017 № 301. Ці Правила є обов’язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, а також особами, які експлуатують водні об’єкти України.
Згідно з Правилами місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування визначають місця масового відпочинку людей, купання, рибальства, використання водних об’єктів для спортивних та інших заходів тощо. Крім того, вони щороку подають затверджені місцевими комісіями з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій переліки визначених місць масового відпочинку людей на водних об’єктах територіальним органам ДСНС України та Державної служби України з безпеки на транспорті, а також атестованим аварійно-рятувальним службам, які обслуговують водні об’єкти у своїй зоні відповідальності.
Підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності, особи, які використовують водні об’єкти у спортивних цілях та для відпочинку людей, та організатори масових заходів на воді обладнують і утримують рятувальні пости, забезпечують їх приміщеннями і рятувальними засобами відповідно до вимог цих Правил. Відпочиваючи, завжди треба пам’ятати про безпеку.
Щоб не трапилось біди, навіть той, хто вміє добре плавати, повинен постійно бути обережним, уважним, дисциплінованим, і суворо дотримуватись правил безпечної поведінки на воді. До них належить заборона:
– купатися поодинці біля крутих, стрімчастих і зарослих густою рослинністю берегів;
– пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів;
– запливати за буйки;
– випливати на судновий хід і не наближатися до суден;
– гратися у воді (тягнути когось за ноги під воду, робити захвати шиї, тощо);
– заходити у воду у нетверезому стані.
У швидкій річці можна потрапити у сильну течію яка підхоплює плавця і починає безладно нести. Непосильна боротьба з течією може вкінець виснажити сили плавця. Тому розсудливіше плисти за течією, періодично відпочиваючи на спині, повільно наближаючись до берега. У випадку, якщо плавець опинився у воді під час сильного пориву вітру, він не зможе вийти з води. У таких випадках необхідно обрати найбільш сильну попутну хвилю, наблизитися на ній до берега і вибігти на нього.
Причиною загибелі людей на воді можуть бути і вири, які затягують навіть досвідчених плавців, підводні плини, що паралізують волю людини, яка пливе; водорості, що сковують рухи плавця. Вири і ями підступно зустрічаються біля піщаних кос, під берегом, де особливо полюбляють купатися діти.
Якщо човен перевернувся, головне не розгубитися, зберігати спокій і до прибуття рятувальників триматися за човен (який добре тримається на воді), штовхаючи його до берега. Потрапивши під пліт або вітрило човна, що перекинулися, ні в якому разі не можна заплющувати очі. Варто плисти в тому напрямку, відкіля надходить світло.
У випадку виникнення надзвичайної події негайно телефонуйте до Служби порятунку за номером «101»!
В осінньо-зимовий період особливу занепокоєність викликає загибель людей на льоду. Найчастіше це настає із-за необачності, знехтування елементарних правил безпеки під час перебування на льоду. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно знати, як поводитись на льоду.
Рятувальники радять:
Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, неміцна.
Лід блакитного кольору – найміцніший, а білого – значно слабший.
Вирушати на водойми поодинці небезпечно!
Для однієї людини безпечним вважається лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною більшою за 7 см.
Для групи людей безпечним є лід товщиною не менше, ніж 15 см. При пересуванні декількох людей по льоду треба йти один за одним на відстані.
Перш ніж ступити на лід водоймища, дізнайся про товщину льодового покриву за допомогою довгої загостреної палиці (плішні) чи іншого подібного предмета, але обов’язково легкого, який ти вільно можеш тримати в руці.
Ніколи не перевіряй товщину льоду ударами ніг!
Під час руху по льоду слідкуй за його поверхнею, обходь небезпечні місця та ділянки з кущами і травою. Особливу обережність проявляй у місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами підприємств.
Якщо лід недостатньо міцний, негайно зупинися і повертайся назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву від його поверхні.
Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, наступає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.
У випадку, якщо ви все ж провалилися під лід:
– не піддавайся паніці, утримуйся на плаву, уникаючи занурення з головою;
– клич на допомогу;
– намагайся вилізти на лід, широко розкинувши руки, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги;
– намагайся якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;
– вибравшись на лід, перекотися і відповзай в той бік, звідки ти прийшов, де міцність льоду вже відома;
– необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилось, треба викрутити мокрий і знову одягнути його;
– щоб зігрітися, виконуй будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити чогось гарячого.
В екстренних ситуаціях телефонуй «101»!
Правила безпеки людей на водних об’єктах https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0566-17#Text
Правила безпеки під час перебування на водних об’єктах https://vn.dsns.gov.ua/news/pravila-bezpeki-pid-cas-perebuvannya-na-vodnix-objektax
Безпека на воді: що важливо знати https://moz.gov.ua/uk/pravila-bezpeki-na-vodi-sho-vazhlivo-znati
ПАМʼЯТАЙТЕ! Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки життя!